Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W kuchennej gąbce jest tyle bakterii, ile w ludzkim stolcu

Data publikacji: 2017-08-09, Data modyfikacji: 2017-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 
W kuchennej gąbce jest tyle bakterii, ile w ludzkim stolcu

Dr Markus Egert z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie w Niemczech przebadał wraz ze swym zespołem, co zwiera gąbka używana w kuchni od kilku dni. Wyniki tych badań są przerażające.

Analizując materiał genetyczny niemieccy badacze wyliczyli, że w jednej kuchennej gąbce mogą być aż 362 odmiany bakterii, i to w dużym zagęszczeniu: w 16 cm sześciennych doliczono się aż 82 bln bakterii.

Dr Egert twierdzi, że w kuchennej gąbce jest tyle samo bakterii, co w ludzkim stolcu. "Raczej nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów" - podkreśla.

Gąbka jest znakomitym siedliskiem dla bakterii, ponieważ jest wilgotna, ciepła i jest w niej wiele substancji, którymi żywią się mikroby. Przenikają do niej bakterie znajdujące się w żywności, na powierzchni mebli kuchennych oraz z naszej skóry.

Niestety, gąbki żadnymi sposobami nie można zdezynfekować. Nie pomaga mycie jej detergentami lub w zmywarce ani potraktowanie mikrofalami w mikrofalówce. Dr Egert twierdzi, że w ten sposób można zlikwidować tylko część bakterii, i to jedynie te mniej szkodliwe. Te najgroźniejsze, takie jak Moraxella osloensis, pozostaną.

Moraxella osloensis jest bezrzęskową bakterią o kształcie ziarenkowca; występuje na powierzchni błony śluzowej i może wywołać zapalenie spojówek, które może przejść w owrzodzenie rogówki.

Dr Egert twierdzi, że jedyne, co można zrobić z kuchenną gąbką, to wyrzucić ją po kilku dniach używania, najpóźniej raz w tygodniu. Specjalista ma też radę dla oszczędnych: jeśli ktoś chce jej używać dłużej, to nie w kuchni, lecz w innym miejscu, np. w łazience. (PAP)

zbw/ zan/, Źródło artykułu: PAP, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat janowski - powiat w południowo - zachodniej części województwa lubelskiego z siedzibą w Janowie Lubelskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Janów Lubelski, Modliborzyce, Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów i Potok Wielki zajmując powierzchnię 875 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Imielity Ług, Lasy Jankowskie, Kacze Błota, Szklarnia), szlaki turystyczne piesze (Szlak Puszczański, Szlak Łącznikowy Batorz – Porytowe Wzgórze, Odcinek Centralnego szlaku Roztocza) i rowerowe (Okrężny szlak rowerowy dookoła powiatu janowskiego, Szlak glinianych garnków, Wyprawa do leśnego skarbca) oraz ośrodek narciarski w Gminie Batorz. Zabytki powiatu janowskiego stanowią: zespoły dworskie w Potoczku i Wierzchowiskach, kościół i synagoga w Modliborzycach, barokowy kościół p. w. Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim czy gotycki kościół w Potoku Wielkim.

    Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 19 i 74.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola